بسته بندی Pouch

هر گاه دو یا چند لایه روی هم قرار بگیرند و به یکدیگر از یک یا چند جهت متصل شوند در اصطلاحPouch نامیده می شوند.

هر گاه دو یا چند لایه روی هم قرار بگیرند و به یکدیگر از یک یا چند جهت متصل شوند در اصطلاحPouch  نامیده می شوند. به دلیل دو یا چند لایه بودن، این نوع بسته بندی دارای خاصیت ضد نشتی، غیر قابل نفوذ، عدم تبادل محیطی و استحکام بالا می باشد، همچنین از پایداری بسیار بالا در شرایط محیطی نامناسب برخوردار است. از نظر هزينه هاي توليد نيز بسيار به صرفه بوده و از وزن كمي برخوردارند. وزن كمتر يعني مواد اوليه كمتر و اين خود دليل هزينه توليد پايين آنهاست. به دليل انعطاف پذيري بسيار بالاي اين بسته بندي، مشرتيان هيچ محدوديتي در ارائه طرح دلخواه خود ندارند.

اين نوع كيسه های پلاستیکی "Pouch" را مي توان محصول كامل خلاقيت بشر كه البته همچون هميشه برخاسته از نيازهاي اوست دانست. این نوع بسته بندی در اندازه و اشکال مختلف تولید و عرضه می شود و نیز به دلیل قابلیت مصرف آسانی كه دارند، در صنايع مخلتف از جمله صنایع غذایی، بهداشتی، شیمیایی، صنعتی و ...  از محبوبيت بالايي برخوردارند. در صنايع  غذايي نفوذناپذیری در برابر گاز اکسیژن یک اصل اساسی محسوب می شود، از این کیسه ها به دلیل مقاوت بسیار بالایی که در برابر تبادل هوا دارند می توان براي مقاصد مختلفي همچون بسته بندي انواع اسنك و غذاهاي ميان وعده، ماكاروني، محصولات شيريني و شكلات و به عنوان بسته بندي محافظ درون ديگر انواع بسته بندي، استفاده مي شود. همچنين براي نگهداري مواد غذايي به صورت تازه نيز از چنين كيسه هايي مي توان سود برد. مي توان به جرات ادعا كرد كه كيسه هاي پلاستيكي، متنوع ترين نوع بسته بندي هستند و آنها را مي توان در اندازه ها و اشكال مختلف براي هر نوع محصولي استفاده كرد. اين كيسه ها از ورقه هاي پلاستيكي چاپ دار، ترکیب لایه های مختلف آلومینیوم و متالایز و... توليد مي شوند و بسته به محصول ارائه شده در آن، مي توان قابليت باز شوندگي مجدد را به آن اضافه نمود. در مورد شكل نهايي نيز بايد به اين نكته اشاره كرد كه آنها به صورت عادي به صورت نرم و انعطاف پذير و سخت، عرضه مي شوند كه انتخاب نوع شكل آن بستگي به ميزان استحكامي دارد كه براي محصول مورد بسته بندي احتياج است. كيسه هاي پلاستيكي از پايداري بسيار بالايي در شرايط نامناسب برخوردارند و به همين جهت براي صنايع مختلف مورد استفاده قرار مي گيرند.

انواع Pouch 

کیسه های پلاستیکی متنوع ترین نوع بسته بندی هستند که می توان آن ها را در اندازه ها و اشکال مختلف متناسب با نیاز مشتری و هماهنگ با نوع محصول تولید و عرضه کرد .

کیسه های ایستاده “Stand up”، کیسه های ایستاده زیپ دار، کیسه های زیپ دار با اشکال متفاوت، کیسه های ایستاده نازل دار”Spout Pouch”، کیسه های نازل دار از گوشه"Side spout pouch"، کیسه های نازل دار از بالا"Up spout pouch"،کیسه ای نازل دار از پایین "Bottom spout pouch"، کیسه های سه طرف جوش“Pillow Pouch”، کیسه های خاص “special Pouch”، ساک “Shopping Bag”، ساک زیپ دار "Zipper Bag"، کیسه های کف کاست"Bottom gusset"، کیسه های پهلو کاست"Side Gusset"، کیسه های کف کاست زیپ دار"Zipper Bottom Gusset"کیسه های آلومینیومی "ALU-pouch"، کیسه های با درزبندی مرکزی"Center Seal"، کیسه های وکیوم "Vacuum Pouch"  می باشند .

ویژگی های این نوع بسته بندی

برای ایجاد هماهنگی بین نیاز به نگهدای محصول غذایی و ماده بسته بندی لازم است از مواد بسته بندی مرکب  Multi Layer Packaging Material “ " یا چند لایه استفاده کرد؛ چرا که یک لایه بسته بندی قادر نیست به تنهایی مجموعه نیارهای مورد نظر را تامین کند .

اهمیت انتخاب لایه های مختلف ممانعت کنندگی نسبت به اکسیژن، نور و رطوبت و همچنین عدم نفوذپذیری آن نسبت به ترکیبات فرار می باشد. علی الخصوص در مورد محصولاتی نظیر قهوه، ادویه جات، پودر آبمیوه و سبزیجات معطر که با ویژگی عطر و طعم خاص خود شناخته می شوند، یعنی ماده بسته بندی باید علاوه بر حفظ این ترکیبات معطر از نفوذ ترکیبات معطر و مولد عطر و طعم نامطلوب در محصول نیز جلوگیری کند .

ماده بسته بندی از طرق مختلف می تواند اثر سوء ایجاد کند، یکی از مهمترین عوامل انتقال مونومرهای آزاد در بافت ماده بسته بندی است که در مجاورت با محصول غذایی مورد بسته بندی باعث ایجاد مسمومیت می شود.

این نوع بسته بندی به دلیل دارا بودن خاصیت ”  Food Grade” از ایجاد این واکنش با محصول غذایی جلوگیری می نماید .